Home > News > Deceased Brothers > Br. Giuliani

 


 



 


Social networking

Marist Brothers

RSS YouTube FaceBook Twitter

 

Today's picture

Cuba: Community Lavalla200> of Holguín, with general councillors

Marist Brothers - Archive of pictures

Archive of pictures

 

Latest updates

 


Calls of the XXII General Chapter



FMSI


Archive of updates

 

Marist Calendar

22 August

Feast of the Queenship of Mary

Marist Calendar - August

Deceased Brothers

 
2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2019 | 2018

Br. Bernard Giuliani

 Date of Death: 02/01/2015
Place: Australia, Hunters Hill
Province: Australia
Age: 86FMS
Read the file sent by the Province


Br Bernard Giuliani died in the 87th Year of his life and the 69th Year of Religious Life, Campbelltown. For a time he was known by the Religious Name of  Br Conleth  Giuliani.

Date of Death: 2 January, 2015.
Place of Death: Campbelltown, Australia.

Family Details:

  • Date of Birth:  25 July, 1928.
  • Place of Birth: Eastwood (Sydney), NSW, Australia.
  • Baptismal Name: Bernard Charles Giuliani.

School and Initial Formation:

  • School prior to Juniorate:
    Marist Brothers, Eastwood, NSW.
  • Juniorate: 1943 to 1945 at Mittagong, NSW.
  • Postulancy: 1 January, 1946 – 1 July, 1946 at Mittagong.
  • Novitiate:  2 July, 1946 – 1 July, 1947 at Mittagong.

Vows:

  • First Vows:  2 July, 1947 at Mittagong, to Br Placidus Redden.
  • Perpetual Vows: 9 January, 1953 at St Joseph’s College, Hunters Hill to Br Leonida, S.G.
    • Stability: 2 January, 1965 at St Gregory’s College, Campbelltown, to Br Othmar Weldon.

Ongoing Education and Formation:

  • 1947 - 1948: Victorian Registration Course (Camberwell Scholasticate).
  • 1969: Mid-Age Renewal Course (Second Novitiate, Fribourg, Switzerland).
  • 1983 : Renewal Course (Marcellin Hall, Auckland, NZ).
  • 1995:  Renewal Course (Hawkestone Hall, UK).

Community and Ministry Appointments:

Bernard was proud of his Swiss-Italian heritage.  He came from a family of 3 girls and 2 boys.
For more than 21 years, he was a teacher in Marist Primary Schools in Parramatta, Eagle Heights, Ashgrove, Innisfail (Community Leader), Queanbeyan (Community Leader and founding Principal), Dundas (Principal), Daceyville (Community Leader and Deputy Principal) and Eastwood (Deputy Principal).  Then he moved into the role of helping to manage/support (often as Bursar) places such as Champagnat College (Scholasticate), the Novitiate at Mittagong, the Novitiate at Winston Hills and the Holiday House at Leura in the Blue Mountains, west of Sydney.   He did the same for the Community at North Sydney and the Retirement Community at Dalton Gardens, where he was a founding member.  The last 5 years of his life were spent in the Community at Campbelltown.
Bernard had a great interest in Australian Poetry, especially the poetry of John O’Brien and enjoyed performing for various groups including Senior Citizens and primary school children.

May he rest in peace.

_________
Br Matthew Clarke
Province Secretary.